[ Новые сообщения/New messages · Участники/Members · Правила форума/Forum Rules · Поиск/Search · RSS ]
Страница 1 из 11
Forum » RAMMSTEIN OFFICIAL & INTERVIEW » Liebe ist für alle da » [TEXT] 2010 03 20 - Interview Till, Richard, citymagazine.rs
[TEXT] 2010 03 20 - Interview Till, Richard, citymagazine.rs
AlonsoДата: Понедельник, 22.06.2015, 12:22 | Сообщение # 1
Ex-moderator [2010-2016]
Статус: Off Clan
Pripisuje im se da zastupaju naci ideološki otrov, a oni se pravdaju socijalnom funkcijom umetnosti. Jedni ih obožavaju, drugi ih ne podnose. Rammstein je bend koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Pred veliki beogradski koncert 20. marta u Areni, Til Lindeman i Rihard Z. Kruspe govore o svojoj muzici, o politici, ideologiji

Tekst: Dubravka Ristić

RAMMSTEIN
NOVI SVETSKI POREDAK

Pripisuje im se da zastupaju naci ideološki otrov, a oni se pravdaju socijalnom funkcijom umetnosti. Jedni ih obožavaju, drugi ih ne podnose. Rammstein je bend koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Pred veliki beogradski koncert 20. marta u Areni, Til Lindeman i Rihard Z. Kruspe govore o svojoj muzici, o politici, ideologiji…

Hrabrost je ostati dosledan. Članovima Rammsteina od početka karijere zamera se promovisanje nacističkih ideja, eugeničkih aspekata kroz tekstove pesama, čak i zastupanje tanatos ideologije. Kontroverzna šestorka, međutim, uvek džentlmenski prihvata kritike, i naglašava kako ne pristaje na koncepcije o društvu bez političke slobode. Rammstein su objavili šest veoma uticajnih albuma, a njihovi koncerti su spektakli najvišeg teatarskog nivoa.

Imate milione fanova po celom svetu iako je većina pesama napisana na nemačkom jeziku?
Til: Pokušao sam da pevam na engleskom, stvarno… Znam, sada će ova izjava delovati kao ekstremni nacionalizam, ali smatrali smo da uprkos komercijalnim prednostima repertoara na engleskom treba ostati dosledan. Kada pevam na engleskom, posebno pesme koje smo originalno pisali na nemačkom, gubi se smisao i oštrica stihova. Poetička i tekstualna dvosmislenost, igra reči koje se upotrebljavaju sinonimno i suprotna simbolička značenja bitan su deo našeg muzičkog izraza.
Rihard: Da, gramatički, leksički, ali i simbolički mehanizmi većine naših tekstova zasnovani su na zakonitostima unutar nemačkog jezika. Promenom samo jedne reči ili sintagme, kompletno se menja značenje i automatski banalizuje poruka teksta.
Til: Nismo ksenofobični, i imamo nekoliko pesama na engleskom. Ali one nisu prevedene, već su napisane na engleskom. U svakom slučaju, ostali smo dosledni, rizikujući time i potencijal komercijalne uspešnosti. Publika širom sveta odobrava našu autentičnost!

Na sceni demonstrirate ekskluzivne umetničke i koreografske veštine. Da li specijalne efekte i pirotehniku izvodite sami?
Til: O, da! Ja sam i stručno obučavan, imam licencu za profesionalno korišćenje pirotehnike. Sve što budete videli na sceni je moja zamisao, a efekti su realno izvedeni. Nema teatarske iluzije! Ako budete videli plamen na mom telu, znajte da zaista gorim!

Nije li to bodi art u sajber kulturi?
Til: Pa, jeste. Mnogo puta sam na sceni izgoreo kosu, a zadobijao sam i opekotine po telu. Ima elemenata bodi arta, luminodinamizma, naše kritičke refleksije prema bioinženjeringu, bakterioločkim ratovima, iščašenjima duha čoveka modernog doba…

Novus ordo seclorum?
Rihard: Da, novi svetski poredak, reinterpretiran i pre nas mnogo puta u muzici bendova kao što su Ministry i Laibach.

Riharde, jeste li zaista svojevremeno bili hapšeni?
Rihard: Jesam. U hladnoratovsko vreme prelazio sam ilegalno iz istočnog u zapadni Berlin. Priznajem krivicu i ne kajem se!

Источник

Forum » RAMMSTEIN OFFICIAL & INTERVIEW » Liebe ist für alle da » [TEXT] 2010 03 20 - Interview Till, Richard, citymagazine.rs
Страница 1 из 11
Поиск: